Hastalık Hastalığı

Hastalık Hastalığı

Hastalık hastalığı, kişinin ciddi bir hastalığa yakalandığına inanıp aşırı kaygı yaşama ve hastalık kapmaktan aşırı derecede korkmasıdır. Bu kişilerin herhangi bir tıbbi hastalığı bulunmamasına rağmen kişiler sürekli olarak hasta olma kaygısı yaşarlar. Kendilerinde en ufak bir bedensel belirti gördüklerinde bunu büyüterek kesin bir hastalığa yakalandıklarını düşünürler. Genellikle hastalık hastaları yaşadığı kaygının mantıksız olduğunun bilincinde değillerdir, olsalar dahi bu onların kaygılarını yatıştırmaya yeterli olmaz. Bu tür kişiler devamlı olarak kendi bedenlerini ve iç organlarını dinler ve izlerler, normal kişilere oranda daha çok bedensel hislere duyarlıdırlar(kalp atımı, mideden ufak bir sesin gelmesi, ağızda biriken salya gibi). En ufak bir değişimde hemen alarma geçerler ve hastalığa yakalanacağından endişelenir. Vücudundaki en ufak şikâyetlerine bile sürekli gerekçeler bularak kendilerini ve çevrelerini bedensel bir rahatsızlıklarının olduğuna ikna etmeye çalışırlar. Kısacası hafif şiddette olan belirtilerini ciddi bir hastalığa yorarlar. Mesela merdiven çıkarken nefesi kesilen kişi kendisinde kalp ya da akciğer hastalığı olduğu endişesine kapılır veya uzun süre ayakta durmaktan başı dönen ve kalp çarpıntısı yaşayan kişinin felç geçireceğini düşünmesi ya da beyninde damar tıkanıklığı yaşadığına inanması gibi. Bu kişiler bunun gibi birçok basit şikâyetlerle hekim hekim gezerler. Her gittiği hekime ayrıntılarıyla şikâyetlerini anlatırlar, olası kötü senaryolarla alakalı korkularından bahsederler. Tıbbi muayene sonrasında herhangi bir hastalığı olmadığı ortaya çıksa bile o doktorun yetkinliğinden emin olmayıp farklı bir doktora gider. Gittiği doktorlar tıbben rahatsız olmadığını gösteren raporlar görseler bile buna inanmazlar,  hastalığa yakalanmaktan korktukları içinde sürekli hekim değiştirmekten kendilerini alıkoyamazlar.

Görsel 1: Hastalık hastalığı, kişinin ciddi bir hastalığa yakalandığına inanıp aşırı kaygı yaşama ve hastalık kapmaktan aşırı derecede korkmasıdır.

Hastalık hastalarının gündemleri hep hastalıktır. Hasta olmamalarına rağmen hastalıklar hakkında yoğun araştırma yaparlar. Sürekli sağlık konusunda yazılan yazıları okuyarak belirtilerin kendilerinde olup olmadığını kontrol ederler. Bu kişiler hasta olma korkusu ile aşırı meşgul olduklarından çevresindeki insanların onlardan uzaklaşmasına neden olabilir ve sosyal ilişkilerinde bozulmalar görülebilir. 

Hangi Davranışlar Görülür?

  • Bedensel belirtinin önemli olmamasına rağmen ciddi hastalığı olduğunu düşünme
  • Hastalığın olmadığı konusunda ikna edilmeleri oldukça güçtür
  • Sağlıkla ilgili yüksek derecede kaygılı olması ve kendi sağlık durumuyla ilgili kolayca korkuya kapılma
  • Doktorların hastalığı bulamadığını düşünüp bir sürü farklı doktora başvurma
  • Tahlillerin yanlış olduğunu düşünüp sürekli kan, idrar tahlili, röntgen ve ultrason yaptırma
  • Dışkısını ve idrarını kontrol etme, nabzını devamlı ölçme
  • Bedensel duyumlarla çok fazla meşgul olma
  • Bu belirtilerin en az altı ay sürmesi
Görsel 2: Hastalık hastalarının gündemleri hep hastalıktır. Hasta olmamalarına rağmen hastalıklar hakkında yoğun araştırma yaparlar.

Hastalık hastalığı yaşayan kişi bu düşüncelere sahip olduğundan kendini kaygılı, çaresiz ve depresif hisseder. Ayrıca kişinin günlük yaşantısı kısıtlanmakla birlikte hem mesleki hem de sosyal hayatını olumsuz etkiler. Profesyonel destek ve sosyal çevreden alınan destekle hastalık hastalığının üstesinden gelinebilir.